TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Sistre Nedir?

Sistre Nedir?

06 Eylül 2021

''Sistre Nedir?'' sorusu ile iç mekanların bir çoğunda bulunan ahşap parkelerin bakımları ve yenilenmesine dair bir çok detayı inceleyeceğiz.

Sistre Nedir?

Sistre ahşap zeminlerin bakımına verilen isimdir. Tadilat, yenileme ve dokarasyon çalışmalarınada ahşap zemin iyileştirmelerinin en önemli aşamasıdır. Sistre alana yepyeni bir görünüm kazandırır. Ahşap yüzey parlak ve canlı bir görünüme kavuşur. Sistre işlemi ile çizilmiş yıpranmış dokusu bozulmuş parkelerin yüksek vakum özellikli sistre makinası ile zımparalanır. Özel macun ile ahşap arasındaki boşlukların doldurulur ve en son aşama cila atılır.

Sistre Çeşitleri

 

Sistre uygulaması bütün ahşap yer döşemeleri için uygulanabilen bir yenileme işlemi olmasından kaynaklı bir çok çeşite sahiptir.

 

 • Ahşap Sistre Cila

 • Parke Sistre Cila

 • Deck Sistre Cila 

 • Tozsuz Sistre Cila 

Sistre İşlemi Nasıl Yapılır?


Sistre en kısa tanımı ile ahşap yüzeylerin bakım işleminin ilk aşamasıdır. Bu işlemde ahşap yüzey kıymıklar çatlaklar arındırılır. İşlemde sistre makinaları kullanılır. Bu makinalar son teknoloji ürünleri olup yüksek vakum gücüne sahiptir. Uygulama alanında uzman personeller tarafından yapılmalıdır. Personel 70 ila 85 kg arasında değişen ağırlığa sahip sistre makinesinin ucuna takılan zımparalar ile ahşap yer döşemesini zımlaralama işlemine başlar. Bu aşamada ilk 40 lık daha sonrasında 60 lık zımpara ile ahşap üzerinde oluşan bütün çizikler ve deformasyonlar yok edilir. Zemin üzerindeki eskimeler zımpara ile temizlendikten sonra ahşap aralarındaki boşlukların doldurulması işlemi gelmektedir. Dolgu aşamasında ise ahşabın kendi tozundan elde edilen macun hazırlanıp kullanılır. Macun işleminin kurumasından sonra en son sistre makinası ile 20 lık zımpara ile yüzey temizlenir. Yüzeyimiz tamamen temizlendikten sonrasında ki işlemler ise vernik ve cila işlemidir. Vernik işlemi yapılıp yüzey kurumaya bırakılır ardından cila işlemi uygulanır. Cila işlemi mutlaka yapılmalıdır. Bu işlem ahşap yüzeyin kullanım ömrünü uzatacak tır.

Sistre Cila Ne İşe Yarar?

 • Ahşap yüzeyin zımparalanması işlemi ile yüzey çizikleri çatlamalar ve kabartılar yok olur.

 • Yapılan dolgu işlemi ile ahşabın doğal dokusu korunarak aralardaki boşluklar kapanmış olur.

 •  Vernik işlemi ile ahşap yer döşemesi istediğiniz renge sahip olur.

 • En son cila işlemi ile de yenilenmiş yer döşemesini 10 yıl bir deformasyon yaşamadan kullanmanızı sağlar.

 • Bu sayede mevcut yer döşemenizi yerinden sökmeden yenileyebilirsiniz.

 • Hem ekonomik olarak tasarruf sağlar hemde çevreci yaklaşım sağlamış olursunuz.


   

 

 Bu yazı kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Parke Fiyatları 2021

06 Eylül 2021

Thermo Deck Kaplama 

06 Eylül 2021

Deck Kaplama Nedir?

06 Eylül 2021

Kompozit Deck 

06 Eylül 2021