TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Sistre Cila

Sistre Cila

13 Eylül 2021

Bu yazımızda Sistre cila işlemini tüm detayları ile inceleyip ahşap zeminlerin yenilenme ve bakım süreçleri hakkında bilgi sahibi olacağız

Sistre Cila 

Sistre Cila ahşap zemin kullanılan mekanların bakımında ihtiyaç duyulan yenilenme işlemidir. Zaman için yer kaplaması olarak kullanılan doğal ahşap çizilme, soyulma, aralarda boşluk oluşma gibi bir çok deformasyona uğrar. Oluşan bu tahribat kullanım zorluğu ve görsel çirkinlik sağlamaktadır. Parke Sistre Cila işlemi ne de tam bu aşamada ihtiyaç duyulmaktadır. Ahşap zeminlerini yenilemek isteyen ve detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar için bu yazımızda ‘Sistre Cila’ ya dair tüm aşamaları inceleyeceğiz.

 

 

 

Sistre Nedir? 

En temel bazda ahşap zemin yenileme işlemidir. Bu işlem de ahşap üzerindeki tüm cila ve deformasyonlar temizlenir. Bu işleme başlamadan öncesinde zeminde oluşan deformasyon sebeplerinin incelenmesi ve yüzeyi işleme hazırlaması gerekmektedir. Yenileme yapılacak zeminin işlem öncesi  detaylı incelenmesi gerekmektedir. Oluşan deformasyon sebepleri nelerdir? Su sızıntısı yaşanıyor mu? Beton zeminde bozulmalar varmı? gibi bir çok ayrıntının incelenmesi gerekmektedir. Örneğin su kaçağından kaynaklı bir deformasyon oluşmuşsa öncelik olarak su kaçağının tamir edilmesidir. Sistre işleminde özel makinalar ile zemin temizlenip , dolgu ve cila işlemi ile işlem sonlandırılır ve yeni parkeye sahip olunur. Tüm bu evrelerden sonra sistre uygulaması ile yeni parkeler kullanıma hazır hale gelmektedir.

 

 

 

Parke Sistre Cila Aşamaları

  • Parke deformasyon keşfi 

  • Sistre işlemi harici tadilat tamirat işlemi

  • Sistre işlemi 

Yukarıda bahsettiğimiz aşamalar sonrasında iç ve dış mekanlarda yeni ahşap zemini kullanmaya başlayabiliriz.

 

 

Sistre Cila İşlem Aşamaları

 

  • Sistre işlemi 

  • Dolgu işlemi 

  • Cila işlemi 

 

Sistre İşlemi 

 

Bu aşama parke yenileme aşamasıdır. Alanında uzman personel tarafından yapılması gereken bir işlemdir. İşlem öncesi yüzey bütün kirlerden arınır. İşleme başlamadan öncesinde kesinlikle pislik ve ıslaklık olmaması gerekmektedir. Yüzey tozsuz ve kuru olduktan sonra parke döşeli alan ölçümlenir. Artık döşeme sistre için hazırdır. Özel ortalama 70 veya 85 kg lık sistre makinası ile zemin zımpara işlemi başlar. İlk olarak 40 lık zımpara ile yüzeyde hiçbir pürüz kalmayıncaya dek  yüzey zımparalanır. İkinci aşamada ise 80 lık uç ile zemin zımparalanır. İlk zımparalama işleminin tam terzi yüzeyden yapılır ki bir önceki işlemin izleri de silinir ve yüzey temizleme işlemi bitmiş olur.

 

Dolgu İşlemi

 

Bu aşamada bir önceki aşamada zımparalanan yüzey den elde edilen ahşap tozu kullanılmaktadır. Ahşap tozundan özel macun hazırlanır ve yüzeye bulunan minik boşluklar bu macun ile kapatılır  kurumaya bırakılır. Ortalama 60 dk da kuruyan macun üzerinden kenar makinası kullanılarak büyük makinanın girmediği köşeler ve süpürgelikler ve tüm yüzey zımparalanır. Bu işlem sonrasında da artık son aşama sistre makinesinin ucuna 120 lik uç takilip tüm alan temizlenir. Bu sayede parke yepyeni bir doku kazanmış olur.

 

Cila İşlemi 

 

Sistre işlemi yapılan yüzey süpürülüp bütün zımparalama işlemlerinden arda kalan tozlardan temizledikten sonra sıra yüzey renklendirme işlemine gelmiştir. Bu aşama hem ahşap dokuyu koruduğu, ömrünü uzattığı be renklendirdiği için çok önemlidir. İşin makyaj kısmı da denilebilir. Uzman personel tarafından kullanılacak olan ‘Loba Parke ve Pvc İçin Etkili Cila’ ürünümüz ile cila işlemi gerçekleşir. Bu sayede parkeleriniz ilk günkü haline kavuşmuş olur.

 

 

 

 Bu yazı kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Parke Fiyatları 2021

06 Eylül 2021

Sistre Nedir?

06 Eylül 2021

Thermo Deck Kaplama 

06 Eylül 2021

Deck Kaplama Nedir?

06 Eylül 2021

Kompozit Deck 

06 Eylül 2021