TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Parke Uygulama Çeşitleri

Parke Uygulama Çeşitleri

04 Eylül 2021

‘’Parke Uygulama Çeşitleri'' konumuz ile evlerimizde dahil olmak üzere birçok iç mekanda kullandığımız yer kaplama ürününü yakından tanıyacağız.

Parke doğal bir ahşap yer kaplama ürünü olması nedeniyle evlerimizde dahil olmak üzere birçok iç mekanda kullanılmaktadır. Görünüm şıklığı sadeliği ve kolay kullanımı ile bütün iç mekanlarda kullanılan bir yer kaplama ürünü haline gelmiştir. Ahşap parkeler belirli boyutlara sahip  parçalar halinde birbirlerine geçmeli şekilde mekana homojen bir şekilde döşenirler. Islak mekan ve kuru mekan için kullanıma uygundur. Günümüz şartlarında orman ürünlerinde çevreci yaklaşımların gelişmesi ile birlikte bir çok çeşit parke modeli ortaya çıkmıştır. Modelleri birbirinden ayıran noktalar ise ahşabın kalitesi , renk ,kullanım alanı ve uygulama yöntemine  göre çeşitlilik göstermektedir.

 

Parke Uygulama Çeşitleri 

Parke ahşap bir yer kaplama ürünü olduğundan dolayı ahşabın kalitesine bağlı olarak üretim şekline ve kalitesine göre modellere ayrılır.

 

  • Masif Parke

Günümüzde kullanılan en eski parke çeşididir. Yapısı katmansız ve homojendir. Yerli ve yabancı üretimi mevcuttur ve tamamı değerli ağaçlardan elde edilir. Gerekli dikkat sağlanıp ve bakımları da (sistre ve cila) yapıldığı takdirde çok uzun süre kullanım ömrü vardır. Doğal bir yapıda olmasının haricinde ise ses ve ısı yalıtımı sağlama özellikleride kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

 

  • Lamine Parke

Doğal ahşap malzemeden oluşmaktadır. Kullanım rahatlığı ve çok fazla renk seçeneğine sahip olması sebebi ile en çok tercih edilen parke çeşitleri arasındadır. Özellikle alttan ısıtmalar için oldukça elverişli bir döşemedir. Üretimleri sırasında cilalama işlemi sağlandığı için sonrasında bir bakıma ihtiyaç duymamaktadır.

 

  • Macar Parke

Birbirlerine 45 yada 60 derece olacak şekilde döşenen ve döşeme aksı düz bir çizgi halinde görünen parkelerdir. Klasik parkenin modern bir hal almış halidir. Çapraz yada zikzak şeklinde döşenmiş bir haldedir. Uygulama esnasında da zemine yapıştırma yöntemi kullanılmamaktadır. Parçalar birbirlerine kenetlenecek şekilde uygulama sağlanır. Kolay işlenebilen ahşaptan elde edilir. Farklılık arayanlar için güzel bir seçenektir.

 

  • Marküteri Parke

Diğer parke çeşitlerinden daha farklı teknikler ile oluşturulmaktadır. Marküteri parke ahşabın yer döşemesinde sanat bulmuş halidir. Her bir parça özenle hazırlanıp oymalar ile zenginleştirilir. Ahşabın dokusu korunarak oyma sanatı ile zenginleştirilen bu model tamamen benzersizdir. Kullanım alanları ise büyük oteller, kral daireleri ve lüks yaşam alanlarıdır.

 

  • Laminat Parke

Bir çeşit sıkıştırılmış talaşın yer döşemesi haline gelmiş çeşididir. Günümüzde ekonomik oluşu sebebiyle sıklıkla karşılaştığımız bir modeldir. Ağaç yer döşemelerinin aksine kurulumu çok kolaydır ve en önemli özelliği su geçirmez oluşudur. Günümüzde gelişen teknoloji ile doğal ağaç görünümü de sağlanmaktadır.Bu yazı kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Sistre Cila

13 Eylül 2021

Parke Fiyatları 2021

06 Eylül 2021

Sistre Nedir?

06 Eylül 2021

Thermo Deck Kaplama 

06 Eylül 2021

Deck Kaplama Nedir?

06 Eylül 2021

Kompozit Deck 

06 Eylül 2021