TR / EN

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Parke Fiyatları 2021

Parke Fiyatları 2021

06 Eylül 2021

Birçok iç ve dış mekanda kullandığımız parke yer döşemesinin çeşitlerine göre fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olacağız.

Parke Fiyatları 2021

 

 

 Parke fiyatları, evini yenilemek isteyen yada yeni bir ev inşaa eden kişilerin yakından takip ettikleri bir konudur. Parke ahşap temelli bir yer kaplama ürünü dür ve evlerimizde dahil birçok iç mekanda kullanılır. Yıllardır değişmeyen en popüler yer kaplama ürünüdür. Günümüzde kullanılan 5 çeşit  parke çeşidi mevcuttur.

 

 

  Parke Çeşitleri

 

  • Masif Parke

  • Lamine Parke

  • Macar Parke 

  • Marküteri Parke 

  • Laminat Parke 

 

Parke fiyatları yukarıda belirtilen parke çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan ahşabın türüne, kalitesine, renk, uygulama kolaylığı ve  kullanım alanına göre değişmektedir. Birçok çeşit ve detay dahil olduğu için tüketiciler tarafında bu konu ile ilgili detaylı bilgi eksikliği yaşanmaktadır.

 

Parke Fiyatları 

 

  • Masif Parke 

 

Bu parke çeşiti bilinen en eski parke türüdür ve ham homojen ahşaptan elde edilmektedir. İşlenmemiş ahşaptan elde edildiği için ses ve ısı yalıtımı sağlamaktadır. Kullanımda oluşan deformasyonlarda  Sistre ve cila işlemi ne ihtiyaç duymaktadır. Ortalama 1m2 masif parke fiyatı 300 TL dir.

 

  • Lamine Parke 

 

Doğal ahşap malzemeden oluşur ve kullanım ve montaj kolaylığı ile en sık tercih edilen modeller arasındadır. Plakalar hazırlanırken cilalama işlemi yapıldığı için daha sonrasında ekstra bakım işlemine ihtiyaç duymamaktadır. Ortalama 1m2 lamine parke fiyatı 65 TL- 3.130 TL arasıdır.

 

  • Macar Kesim Parke 

 

Birbirlerine 45 yada 60 derece döşenen balıksırtı olarakta geçen parke çeşididir. Uygulama zorluğu hammadde ve işçilik masrafları ile bu çeşit tercih edilen model olma güncelliğini kaybetmektedir. Ortalama 1 m2 macar kesim parke fiyatı 1.000 TL- 1.300 TL arası değişmektedir. 

  • Marküteri Parke

 

Marküteri parke ahşap yer döşemenin sanat bulmuş halidir. Ham ağaç parçaları oyma sanatı ile şekillendirilerek oluşturulur. Ahşabın doğal yapısı korunduğu ve seri üretim işlemi yapılmadığı için görsel olarak benzersiz bir yer döşemeleri. Genellikle lüks mekanlarda kullanıldığı için mekan ve proje özel fiyatlandırma çalışması yapılmaktadır.

 

  • Laminat Parke 

 

Bu model günümüzde iç ve dış mekanlarda kullanılan en yaygın parke modeli olmaya başlamıştır. Hammaddesi bir çeşit sıkıştırılmış talaş tır. Montaji diğer parke çeşitlerine göre oldukça kolaydır ve sıvı temasına karşı dayanıklı bir modeldir. Ortalama 1 m2 laminat parke fiyatı 65 Tl den başlamaktadır , renk ve kalınlık çeşitliliğine göre fiyatları artmaktadır.

 

 Bu yazı kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Sistre Nedir?

06 Eylül 2021

Thermo Deck Kaplama 

06 Eylül 2021

Deck Kaplama Nedir?

06 Eylül 2021

Kompozit Deck 

06 Eylül 2021